Budowa hali stalowej – jakie to koszty i czy można je obniżyć? Sprawdź!

ROYCON

Planujesz inwestycję w nowoczesną halę stalową dla swojego przedsiębiorstwa? Czy wiesz, że możesz realnie obniżyć koszty przeprowadzenia takiej inwestycji? Wystarczy, że skorzystasz z kilku wskazówek, które zamieściliśmy w tym poradniku. Przejdź dalej i dowiedz się, ile rzeczywiście kosztuje wybudowanie hali stalowej oraz co zrobić, aby ograniczyć wydatki związane z przeprowadzeniem takiej inwestycji. Wbrew pozorom to nie takie trudne!

Hale stalowe – od czego zacząć taką inwestycję?

W dzisiejszych czasach hale stalowe są coraz popularniejszym wyborem, szczególnie ze względu na niskie koszty przeprowadzenia inwestycji oraz ogromne możliwości personalizacji projektu pod indywidualne potrzeby przedsiębiorstwa. To doskonała alternatywa dla hal murowanych, które są drogie, wymagają ogromnych nakładów czasowych oraz ciężko je rozbudować.

W przypadku realizowania inwestycji w hale stalowe całą procedurę można przeprowadzić zdalnie. Wystarczy skontaktować się z rzetelnym podwykonawcą, który zajmie się dopełnieniem wszystkich formalności urzędowych, zamówieniem materiałów budowlanych, stworzeniem projektu oraz realizacją prac na miejscu.

Pierwszy krok do przeprowadzenia inwestycji w halę stalową to stworzenie projektu. Na tym etapie trzeba ustalić, do czego będzie wykorzystywany obiekt, a także jakie warunki musi spełniać, aby bezpiecznie składować w nim towary lub uruchomić produkcję masową. Co więcej, nowoczesne konstrukcje hal stalowych przewidują opcję połączenia przestrzeni produkcyjno-magazynowej z administracyjno-biurową.

Koszty wybudowania hali stalowej – jak to obliczyć?

Jeśli chcesz oszacować całkowite koszty inwestycji w halę stalową, musisz uwzględnić kilka parametrów. Najważniejsze to ustalenie, czy w przyszłości obiekt będzie rozbudowywany – jeśli tak, należy to uwzględnić już na etapie projektowania konstrukcji.

Aby oszacować całkowitą cenę wybudowania hali stalowej, trzeba wziąć pod uwagę kilka parametrów:

  • koszty związane z przygotowaniem projektu,
  • uzyskanie pozwolenia budowlanego,
  • ceny prac ziemnych koniecznych do przygotowania podłoża pod konstrukcję hali stalowej,
  • koszty wzniesienia i wykończenia konstrukcji.

Na koniec warto też oszacować całkowite koszty związane z późniejszą eksploatacją hali stalowej, czyli te związane ze zużyciem energii elektrycznej, ogrzewaniem oraz ewentualnymi naprawami, np. poszycia dachowego.

Na podstawie analizy powyższych parametrów możesz ocenić, ile wyniesie koszt przeprowadzenia inwestycji w halę stalową. Średnio można przyjąć, że koszty wybudowania hali stalowej wraz ze stworzeniem projektu i pomocą ekipy budowlanej wahają się w kwocie do 1500 złotych za m2.

Dlaczego warto inwestować w hale stalowe? To musisz wiedzieć!

Zanim zdecydujesz się na inwestycję w halę stalową, koniecznie dowiedz się, z czego tak naprawdę wznoszone są takie konstrukcje. Najczęściej szkielet jest wykonany ze stali oraz płyt wielowarstwowych, które wypełniają ściany. To często materiały pochodzące z recyklingu, a więc wybudowanie hali stalowej to nie tylko oszczędności, ale także szansa na ochronę środowiska naturalnego.

Kilka powodów, dla których warto zdecydować się na postawienie hali stalowej dla swojej firmy to:

  • wysoki poziom wytrzymałości i wieloletnia trwałość,
  • nowoczesny design,
  • wiele możliwości rozbudowy,
  • opcja stworzenia indywidualnego projektu hali stalowej od podstaw,
  • funkcjonalność,
  • łatwa i szybka budowa,
  • szeroki wachlarz praktycznych zastosowań – magazyny, hale produkcyjne, hale przemysłowe, powierzchnie biurowe.

Warto mieć na uwadze, że czas wybudowania hali stalowej to zaledwie kilka miesięcy. To kluczowy atut tego typu konstrukcji. Co więcej, w halach stalowych można zastosować innowacyjne systemy oświetlenia, monitoring, a nawet estetyczne elementy wykończenia wnętrza, dzięki czemu obiekt staje się w pełni funkcjonalną halą o reprezentacyjnym designie.

Cena hali stalowej – a zatem ile to kosztuje?

Nie da się jednoznacznie oszacować całkowitych kosztów wybudowania hali stalowej. Podstawowym parametrem, który może rzutować na wydatki inwestora, jest powierzchnia użytkowa hali. Im będzie większa, tym wyższa cena całkowita. Średnio można przyjąć, że ocieplana konstrukcja hali stalowej z montażem inteligentnych systemów nie powinna przekraczać ceny 1500 złotych za m2.

Standardowa hala magazynowa z konstrukcji stalowej to wydatek na poziomie nawet do 500 tys. złotych netto. Takie inwestycje często wymagają dodatkowego wsparcia finansowego, np. w ramach kredytu bankowego.

Podejmując decyzję o budowie hali stalowej, zawsze warto przeanalizować potrzeby przedsiębiorstwa oraz możliwości finansowe. To niezbędne, aby oszacować opłacalność przeprowadzenia inwestycji. Kilka elementów, które powinny znaleźć się w ofercie wybudowania hali stalowej to:

  • projekt oraz szczegółowe wyliczenia zgodne z normami PN-EN,
  • opis konstrukcji hali stalowej,
  • wskazanie terminów przeprowadzenia konkretnych prac,
  • koszty dostawy i zakupu materiałów,
  • koszty projektu i budowy.

Dopiero po przeprowadzeniu szczegółowej kalkulacji można podpisać umowę z podwykonawcą i czekać na efekty, które często są widoczne już po kilku miesiącach od dnia rozpoczęcia inwestycji.

Hala stalowa i koszty – czy warto postawić na taką konstrukcję? Podsumowanie

Zdecydowanie warto postawić na nowoczesną konstrukcję hali stalowej do zastosowania w przemyśle, produkcji lub w transporcie. Takie rozwiązania są stosunkowo tanie, ekologiczne i gwarantują szeroki zakres praktycznego zastosowania. Co więcej, hale stalowe są łatwe w rozbudowie, a więc nawet kilkuletni obiekt można praktycznie od ręki rozbudować o nowe moduły. Inwestycja w halę stalową to realna szansa dla przedsiębiorstwa na ograniczenie kosztów rozwoju działalności przy zachowaniu maksimum funkcjonalności wzniesionego obiektu budowlanego.