Hala stalowa czy murowana – co wybrać? Koszty i zastosowanie

ROYCON

Planujesz rozwój swojego przedsiębiorstwa przemysłowo-produkcyjnego? Prędzej czy później staniesz przed wyborem odpowiedniej konstrukcji, która nada się do wykorzystania w celu rozszerzenia profilu działalności swojej firmy. Czym różni się hala stalowa o murowanej? Jakie są koszty obydwu konstrukcji wykorzystywanych w przemyśle? W poniższym artykule znajdziesz informacje o tym, jakie są całkowite koszty budowy hali stalowej i murowanej. Na tej podstawie na pewno podejmiesz właściwą decyzję.

Hala stalowa vs murowana – jaka będzie lepsza dla firmy przemysłowej?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć, jaki rodzaj hali będzie korzystniejszy dla przedsiębiorstwa przemysłowego lub produkcyjnego. Jeśli w grę wchodzi możliwość łatwej rozbudowy obiektu oraz krótki czas potrzebny na wzniesienie podstawowej konstrukcji – lepszym wyborem będzie hala stalowa. Murowane hale są zdecydowanie droższe, ich budowa zajmuje więcej czasu, a dodatkowo dość trudno je rozbudowywać ze względu na liczne ograniczenia konstrukcyjne, np. ściany nośne.

A zatem jaki rodzaj hali będzie lepszy? Biorąc pod uwagę ogólne koszty, możliwości rozbudowy oraz funkcjonalność, zdecydowanie warto pomyśleć nad halą stalową. To dobry wybór także wtedy, kiedy liczy się jak najkrótszy czas potrzebny na realizację inwestycji.

Hala stalowa – ile kosztuje jej wybudowanie i co wpływa na koszty?

Inwestycja w halę stalową to dobry wybór przede wszystkim dla przedsiębiorców działających w branży produkcyjnej, gdzie firmy rozwijają się bardzo szybko. Atutem takiej konstrukcji jest krótki czas potrzebny na wzniesienie gotowej hali przemysłowej, natomiast cena wzniesienia hali stalowej jest uzależniona od takich elementów, jak:

  • typ zastosowanej bramy,
  • rodzaj drzwi wejściowych,
  • wielkość doków,
  • oświetlenie,
  • okna.

Warto też mieć na uwadze, że na całkowite koszty wzniesienia konstrukcji stalowej wpływa też zastosowana odmiana izolacji termicznej ścian. Ocieplenie dotyczy zarówno stropów, jak i ścian działowych, dzięki czemu w pomieszczeniach w hali stalowej są utrzymane komfortowe warunki do pracy. Co ciekawe, gotową halę stalową można wybudować nawet w kilka miesięcy. Całkowity koszt inwestycji to średnio od 200 do 1000 złotych netto za 1 m2 powierzchni.

Hala murowana – ile kosztuje jej wzniesienie?

Koszt wybudowania hali murowanej jest uzależniony przede wszystkim od tego, jaki materiał zostanie użyty na fundamenty, konstrukcję nośną oraz dach. Na całkowite koszty związane z realizacją hali murowanej wpływa kilka elementów:

  • ściany murowane,
  • fundamenty,
  • ocieplenie ścian od zewnątrz,
  • przygotowanie instalacji elektrycznej,
  • wzniesienie konstrukcji dachu wraz z położeniem poszycia dachowego.

To podstawowe elementy, które wpływają na całkowite koszty wybudowania hali murowanej dla przedsiębiorstwa przemysłowo-produkcyjnego. Na ogół cena za 1 m2 wzniesienia hali murowanej jest znacznie wyższa w stosunku do hali stalowej. Różnica w kosztach może sięgać nawet do kilkuset złotych, co w całkowitym rozrachunku jest ogromną różnicą.

Dlaczego warto postawić na halę stalową? Nowoczesna konstrukcja na miarę XXI wieku

Innowacyjne konstrukcje hal stalowych to dobry wybór nie tylko ze względu na koszty, ale także trwałość i możliwość rozbudowy obiektu nawet po kilku latach eksploatacji. Kilka powodów, dla których warto zdecydować się na halę stalową zamiast murowanej to:

  • krótki czas potrzebny na realizację inwestycji,
  • niewielkie koszty w porównaniu do tradycyjnych hal murowanych,
  • prosty sposób wykonania elewacji i ocieplenia,
  • brak konieczności odśnieżania dachu,
  • odporność na oddziaływanie zewnętrznych czynników atmosferycznych.

Stalowe konstrukcje są dodatkowo ekologiczne, gdyż mogą zostać wzniesione z materiałów pochodzących z recyklingu. Dzięki temu wzniesienie konstrukcji stalowej nie powoduje zanieczyszczenia środowiska naturalnego i jest zgodne z proekologicznym podejściem do prowadzenia działalności gospodarczej.

Ogólnie rzecz biorąc, hale stalowe są ekologiczne, trwałe i niedrogie w wybudowaniu. Jednorazowe wzniesienie takiej konstrukcji pozwala na jej eksploatację nawet przez kilkadziesiąt lat, bez konieczności przeprowadzenia kosztownego remontu.