Projekt hali magazynowej – ile kosztuje i jak go stworzyć? Poradnik krok po kroku

ROYCON

Przedsiębiorstwa przemysłowe i produkcyjne w trakcie rozwoju muszą zainwestować w nowoczesne hale magazynowe, w których będą przechowywane wyprodukowane towary. To także niezbędna inwestycja w branży transportowej, szczególnie w odniesieniu do obsługi e-commerce. Chcesz dowiedzieć się, jak zaprojektować halę magazynową? Jaka technologia budowy będzie najlepsza dla takiej konstrukcji? Ile to kosztuje? Zobacz poniższy poradnik, a dowiesz się więcej.

Projektowanie hal magazynowych – co wpływa na koszt inwestycji?

Jest wiele czynników, które rzutują na całkowite koszty związane ze stworzeniem projektu hali magazynowej oraz jej wybudowaniem. To popularne konstrukcje, które są coraz chętniej wybierane przez wielu przedsiębiorców działających nawet w skali międzynarodowej. Najnowsze wersje obiektów magazynowych to hale stalowe, które są stosunkowo tanie w budowie, proste w rozwoju oraz niedrogie w eksploatacji.

Całkowity koszt projektu hali magazynowej jest uzależniony od takich czynników, jak:

  • Rozmiar hali – to jeden z najważniejszych parametrów, który rzutuje na całkowite koszty przeprowadzenia inwestycji oraz stworzenia projektu. Im większy obiekt, tym wyższe ogólne wydatki.
  • Materiały konstrukcyjne – ten czynnik nie rzutuje bezpośrednio na koszt stworzenia projektu, ale może przekładać się na całkowite wydatki związane ze wzniesieniem hali magazynowej.
  • Lokalizacja – to kluczowy czynnik, który może rzutować zarówno na cenę projektu hali magazynowej, jak i koszty jej wzniesienia. W większych miastach zapłacisz znacznie więcej za pomoc profesjonalistów, aniżeli w mniejszych miejscowościach.

Dodatkowe czynniki, które przekładają się na koszty stworzenia projektu hali magazynowej to: wyposażenie, metody montażu oraz indywidualny cennik biura projektowego. Jeśli konstrukcja hali przewiduje zaimplementowanie chłodzenia, ogrzewania oraz dodatkowych systemów zabezpieczających – wtedy cena projektu hali magazynowej może być znacznie wyższa. Droższe są także projekty tworzone od podstaw na indywidualne zamówienie inwestora.

Koszt wybudowania hali magazynowej – ile to może kosztować?

Nie da się jednoznacznie ocenić, jaka będzie całkowita cena wzniesienia stalowej hali magazynowej. W przypadku standardowych powierzchni o prostej bryle i metrażu do 1000 m2 całkowite wydatki mogą sięgać do 300 złotych za m2. Warto też doliczyć do wydatków oprócz kosztów przygotowania podłoża i wzniesienia konstrukcji cenę materiałów budowlanych, biura projektowego oraz wykup gruntu pod inwestycję. Ostateczne ceny mogą wahać się na poziomie od kilkudziesięciu do nawet kilkuset tysięcy złotych za całość.

Optymalizacja kosztów budowy hali magazynowej – jak zrobić to mądrze?

W dzisiejszych czasach branża technologiczna daje ogromne możliwości, co przekłada się na realne oszczędności podczas realizowania inwestycji budowlanych – szczególnie w odniesieniu do hal magazynowych ze stalowymi konstrukcjami. Poniżej znajdziesz kilka praktycznych wskazówek, które pomogą Ci zoptymalizować koszty przeprowadzenia takiej inwestycji.

  • Na początek wybierz dogodną lokalizację na wzniesienie hali magazynowej. Najlepiej wybieraj tereny poza miastem, które są tańsze w zakupie i często łatwiejsze do przygotowania pod wzniesienie konstrukcji budowlanej. Warto też postawić na tereny, do których są wybudowane dobre drogi dojazdowe – dzięki temu w przyszłości nie ma problemów z dostawami towarów.
  • Kolejny krok w kierunku optymalizacji kosztów budowy hali magazynowej to użycie tańszych materiałów budowlanych, np. pochodzących z recyklingu. Takie podejście nie tylko ogranicza koszty inwestycji, ale także przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego. Niemniej jednak nie warto stawiać na surowce niskiej jakości. Tutaj oszczędności są tylko pozorne, gdyż po latach pojawi się konieczność remontu całego obiektu.
  • Stawiaj na standardowe rozwiązania dostępne w ofercie firm budowlanych i biur projektowych. W ten sposób zmniejszysz wydatki nawet o kilkanaście procent, przynajmniej w kontekście stworzenia projektu hali magazynowej oraz dopasowania odpowiednich materiałów budowlanych.
  • W miarę możliwości zrezygnuj z dodatkowych systemów, np. inteligentnego oświetlenia, chłodzenia, ogrzewania albo nowoczesnego monitoringu. W ten sposób zredukujesz wydatki, a w razie potrzeby zawsze możesz zmodyfikować halę magazynową w przyszłości.

Ostatni krok do wykonania w celu zmniejszenia kosztów inwestycji w halę magazynową to stworzenie dobrego planu działania. Oszacuj swój maksymalny budżet i potrzeby, a wtedy dopasujesz idealną wersję hali magazynowej, która nie będzie nadmiernie droga, ale jednocześnie zagwarantuje odpowiedni poziom funkcjonalności. Alternatywne rozwiązanie to wynajem hali magazynowej, choć tutaj musisz liczyć się z dość wysokimi kosztami miesięcznymi.

Budowa hali magazynowej – na co trzeba uważać?

Wznosząc konstrukcję hali magazynowej, możesz szukać oszczędności, ale nie za wszelką cenę. Pamiętaj – nigdy kosztem bezpieczeństwa! Bezpieczeństwo to podstawa. Z tego względu warto stawiać hale magazynowe tak, aby były wzniesione z trwałych, ognioodpornych materiałów. Nie rezygnuj też z podstawowych zabezpieczeń przeciwpożarowych, choć te są prawnie wymagane, aby zachować odpowiednie warunki pracy zgodne z przepisami BHP.

W hali magazynowej niezbędnym minimum są: czujniki dymu, alarmy pożarowe, systemy gaśnicze. W ten sposób w razie pożaru możesz ewakuować pracowników i zminimalizować straty poprzez szybką akcję gaśniczą.

Warto też dbać o to, aby do budowy hali magazynowej wykorzystywać wyłącznie bezpieczne i ekologiczne surowce. Dzięki temu nie ma ryzyka, że duża konstrukcja hali negatywnie wpłynie na środowisko naturalne.

Projekt i budowa hali magazynowej – kto powinien się tym zająć? Podsumowanie

Jeśli nie masz doświadczenia, a potrzebujesz dodatkowego miejsca do składowania towarów, koniecznie nawiąż współpracę z profesjonalistami. W ten sposób stworzysz stabilną, ekologiczną oraz tanią w eksploatacji konstrukcję hali magazynowej dla swojego przedsiębiorstwa.

Pamiętaj, że kluczem do sukcesu jest wybór optymalnych rozwiązań, które przełożą się na oszczędności w projekcie i kosztach budowy, ale jednocześnie zagwarantują wysoki poziom praktyczności wybudowanej hali magazynowej.